מִשְׂחַק קְלָאס

זוכרים את משחק הקלאס מהילדות? המשחק ששרטטנו עם גיר על הרצפה, זרקנו אבן וקפצנו על רגל ממשבצת למשבצת?

המשחק הכייפי הזה כמעט נכחד מעולמנו – וחבל! מלבד ההנאה מהמשחק, האספקט התחרותי שמוסיף לו מתח, והקפיצות וזריקת האבן – שגם משפרות את הקואורדינציה וגם פורקות אנרגיה בצורה חיובית, המשחק הזה הוא דרך נהדרת לתרגל מניה מאחד ועד 10 – ישר והפוך!

אז, למי ששכח, איך משחקים?

תחילה, נתכונן למשחק:

נשרטט על הארץ בגיר את שרטוט הקלאס הקלאסי, ונחפש אבן בגודל מתאים – לא קטנה מדי ולא גדולה מדי – שאותה נשליך למספר המבוקש. וכמובן – נמצא שותפים למשחק.

הוראות המשחק:

מחליטים מה סדר השחקנים – מי ראשון, מי יהיה השני…

כל משתתף בתורו עומד מחוץ לשרטוט הקלאס, לפני המשבצת הראשונה ומשליך את האבן על המספר 1. על האבן לנחות במשבצת של המספר אחד – לא על קו. אם האבן נחתה כראוי, המשתתף קופץ ממשבצת למשבצת עד למשבצת עליה כתוב המספר 10, ואז קופץ בחזרה עד למשבצת בה נחה האבן. על הקפיצות להיות באופן מסויים – כפי שיוסבר בהמשך. במשבצת זו המשתתף נוטל את האבן, ומסיים את המסלול אל מחוץ למשבצות – בנקודת ההתחלה.

אם המשתתף סיים בהצלחה את מסלול המספר 1 – הוא ממשיך למספר 2: יש להשליך את האבן למשבצת בה כתוב המספר 2, ואז לקפוץ את כל המסלול – עד 10, ובדרך חזרה לעצור במספר 2 ולאסוף את האבן, וכן הלאה.

אופן הקפיצה על המסלול: הקפיצות בקלאס הן ברגל אחת בלבד על כל משבצת, להוציא את המשבצת 10 – עליה נוחתים בקצה המסלול בשתי רגלים. קופצים 1, 2, 3. הגענו למשבצות 4-5, העומדות זו לצד זו – קפצנו לעמידת פיסוק באופן כזה שרגל אחת ניצבת על המספר 4, ואילו הרגל השניה עומדת במשבצת בה כתוב המספר 5. ושוב – ל-6 אנו קופצים על רגל אחת, וב-7, 8 נקפוץ בפיסוק – רגל על כל מספר. למשבצת 9 נקפוץ על רגל אחת, ואילו למשבצת עשר נקפוץ תוך כדי סיבוב של 180 מעלות, כדי שפנינו תהיינה מופנות למסלול המשבצות, כדי להתחיל את המסלול חזרה.

משתתף נפסל באחת משתי הדרכים:

  • המשתתף לא קלע את האבן למשבצת הנכונה, או שהאבן נפלה על קו. – ככל שהמספר עולה, קשה יותר לקלוע במדוייק!
  • המשתתף קפץ/נחת על אחד הקוים.

כאשר משתתף נפסל – התור עובר למשתתף הבא בתור, ועל המשתתף שנפסל לזכור עד היכן הגיע – כדי להתחיל משם בתור הבא. (למשל: הגעתי עד המספר 4).

מנצח הראשון שהצליח לסיים את כל מסלול עשרת המספרים – כלומר, הוא זרק את האבן על המספר 10 וסיים את דרכו חזרה מבלי להיפסל. אבל זה ממש לא משנה מי מנצח – כל המשתתפים נהנים!

אולי יעניין אתכם לדעת כי משחק הקלאס הוא עתיק יומין, והוא שימש את הרומאים כאימון קליל לשלוט ברגליהם! ייתכן שעובדה “גברית” זו תשכנע גם בנים לשחק בקלאס, שנחשב “משחק של בנות”.

שחקו ותיהנו!

 

במדורי האתר מחכים לכם עוד המון רעיונות ופעילויות!