כְּתִיבָה בְּשׁוּרוֹת

עם תחילת הכתיבה ילמדו הילדים לכתוב במחברת שורות. ילדים מתבלבלים לעיתים קרובות באילו שורות עליהם לכתוב. בבלוג זה תקראו טיפים ו”סיפורים” דרכם תהפוך הכתיבה במחברת השורות לקלה וידידותית.

הקווים הם חברים שלנו – הם נמצאים במחברת כדי לעזור לנו לכתוב.

ילדים רבים טועים וכותבים בין הקוים הלא נכונים. חשוב לכוון אותם מתחילה למצוא את המרווח הנכון בו יש לכתוב.

במחברות השורות יש קווים דקים וקווים עבים יותר.

הקווים העבים יותר הם הקווים “החזקים”, החבלים העבים. הם הסבלים הבריונים ה”נושאים” את כל המשפט על גבם. הקו הדק הוא חוט דק. הוא רק מסייע. אם נעמיס עליו את המשא הכבד – הוא עלול להיקרע!

עלינו לכתוב בין שני הקוים העבים – ‘החבלים החזקים’.

הקווים הדקים מראים את הגבול בין השורות – עד היכן לעלות למעלה עם החלק העליון של למד? כמה רחוק למטה אפשר להאריך את כף הרגל של הקוף? הקוים הדקים מסייעים לנו למצוא את הגבול הנכון.

 

דף זה הוא תרגיל נחמד לכתיבה בין השורות. שימו לב כי הצורה מופיעה בצד ימין – כדי להרגיל את הילד לכתיבה בעברית – מימין לשמאל.

 

על מנת להקל על הילדים, תוכלו לתאר את הקווים בעמוד כמו קווי בית. הקו העבה מלמעלה הוא התקרה והקו העבה בתחתית הוא הרצפה. האותיות שאנו כותבים נמצאות בין שתי השורות הללו – בתוך הבית!

יש כמה אותיות המטפסות לקומות העליונות של הבית, כמו החלק העליון של למד. ויש אותיות שיורדות למרתף, כמו האות ק, והאותיות הסופיות ך, ן, ף ו- ץ. יפה יהיה לתת לילדים לעבור על אותיות הא’ ב’ ולגלות בעצמם מי מהאותיות בתוך השורה, מי מטפסת לגג, ומי יורדת למרתף.

באותיות כתב אותיות נוספות עולות למעלה – אך עניין זה צריך להמתין עד שבילד ילמד לכתוב באותיות כתב.