להורים

כיצד אכין את ילדי לכיתה א’?

בדורנו הדיגיטלי, הילדים רגילים לצפות בסרטונים, לשחק בלחיצות כפתור. בבית הספר הם יידרשו להקשיב – גם ללא סרטון משעשע, לכתוב, להעתיק… האם הם מוכנים כראוי למשימות אלו?

 

בעולים לאלף תמצאו משחקים ודפי עבודה שונים, מחולקים לפי נושאים, שיכינו את ילדיכם למטלות בית הספר. לצד כל דף תוכלו לקרוא איזו מיומנות אנו מתרגלים באמצעות פעילות זו. בחרו את הדפים המעניינים אתכם, והדפיסו אותם.

בנוסף לדפי העבודה, בראש הפרק תיהנו מטיפים ורעיונות נוספים לפעילויות שונות וכייפיות, במסגרת החופש ושעות הפנאי. למשל: הכנת עוגיות ולישת בצק הם דרך נהדרת לחזק את שרירי האצבעות וחגורת הכתפיים לקראת כתיבה.

בכל משימה אנו משיגים מטרות רבות, מעבר לזו הנראית לעין במבט ראשון. לדוגמה: במשחקים להדפסה הנמצאים באתר, לצד הכנת המשחק עצמו והמשחק בו, אנו נהנים מהיבטים נוספים:

  • לימוד תוך כדי שעשוע של הנושא הנלמד (למשל: דומינו נקודות ומספרים – זיהוי כמויות, ספירה ומניה).
  • משחק שהכנו בעצמנו – חדוות היצירה.
  • גזירה והדבקה – תרגול מוטוריקה עדינה.
  • לימוד מעשי של עבודה בצוות, הנדרשת מאד בבית הספר – כיבוד הזולת והמתנה בסבלנות לתורי.
  • (ובמקרה והמשחק מסתיים בהפסד – ללמוד להתמודד עם אכזבה…)

הצצה על המדורים באתר…

עם בחירתכם במדור המעניין אתכם, נפרשות לפניכם קשת אפשרויות: לדוגמה, כך נראה המסך במדור האותיות. הקלקה על האות המבוקשת, מובילה אתכם למבחר עמודים העוסקים בה.

בנוסף ל-22 האותיות ולאותיות הסופיות, תמצאו עוד שלושה כפתורים:

דפי עבודה ושעשועי פונטיקה, זיהוי צליל.

חזרה כללית ומשחקים על הא’ ב’ כולו.

אותיות הכתב. בחרנו לבודד נושא זה, כדי לא לבלבל את הצעירים שרק החלו לקרוא. תוכלו להשתמש בעמודים אלו בשלב מאוחר יותר, כאשר יתחילו לשלב את אותיות הכתב בלימוד בכיתה.

 

כך נראה מסך בחירת המספרים.

גם כאן יש לחצן למדור החזרה – בו תמצאו שפע משחקים ודפי משימה על ציר המספרים ועל הספרות יחד, מאפס ועד עשר.

 

  את האותיות ואת המספרים מלווים מעלליו של בובי-הדובי ההרפתקן הסקרן, היוצא מארצו – דובילנד, ארץ הדובים – לבקר בארץ האותיות ובארץ המספרים. הסיפור הקולח מעלה מילים הפותחות כל פעם באות המדוברת, או עצמים המתאימים למספר שבסיפור. הילד לומד ומתקדם – מבלי שהבחין בכך.

מדור הקריאה מחולק ל-6 רמות שונות,בהתאם לסימני הניקוד. המיוחד בשיטה המובאת כאן שהשוא, וכן האותיות הסופיות, משולבים רק ברמה 3. הדבר מקל על ראשית הקריאה – הילד מתרכז בתנועות הקמץ-פתח בלבד, מבלי להתבלבל בשל העיצורים.

בכל רמה מדורג הלימוד שלב אחר שלב: מקריאת הברות – למילים, וממילים למשפטים ולסיפורים.

זהו חומר עזר נהדר לנלמד בבית הספר. בכל שלב יש דפי משימה, משימות ומשחק. 

לא כדאי ללמד את הקריאה על כל תנועותיה לפני כיתה א’. ילד שלמד זאת – ישתעמם בכיתה!

 

מדור נחמד ואהוב על ילדים הוא הסיפור-ציור: בסיפורים אלו מחליפות תמונות כמה מהמילים. כך מסייע הילד בקריאה בשעה שמגיעים לתמונה. הדבר מחנך אותו לקריאה מימין לשמאל, למעקב אחר השורות שורה אחר שורה, ונותן לו הרגשה של משתתף פעיל בהקראה.

כמו כן תמצאו את מדור ההכנה לכתיבה – בו דפי משימה המשפרים את השליטה בקו, מוטוריקה עדינה ותיאום עין-יד, שכה חשובים בתחילת כיתה א’.

כהכנה לחשבון נמצאים דפים המקנים לילד מושגים מתמטיים שונים.

לעמודי הדוגמה – לחץ כאן.